Skandalerna i Swedbank
Michael Wolf.

Michael Wolf anmäld av Swedbank för misstänkta brott

Publicerad 12 februari 2016 kl 17.57

Inrikes. Michael Wolf, som i tisdags sparkades från tjänsten som vd för Swedbank, har FI-anmälts av sin före detta arbetsgivare. Banken har nämligen identifierat transaktioner som Wolf legat bakom och som "kan antas" utgöra brott.

Dela artikeln

Swedbank har anmält sin tidigare vd till Finansinspektionen, FI, som överlämnat ärendet Ekobrottsmyndigheten för beslut om förundersökning. 

Enligt styrelseordförande Anders Sundström var det en visselblåsare inom Swedbank som slog larm om den misstänkta brottsligheten.

– Det var helgen kring den 30 januari som vi blev kontaktade och då fick vi slänga oss in det här. Det var viktigt att vi tog tag i det här skyndsamt och redan på söndagen hade vi ett möte, säger han till Sveriges Radio.

Enligt Dagens Industri gjordes FI-anmälan förra veckan. Men när Anders Sundström i tisdags meddelade att Michael Wolf hade fått sparken med omedelbar verkan talade han bara svepande om att det var "dags för ett nytt ledarskap och en ny vd som kan ta Swedbank till nästa nivå".

Michael Wolf får en fallskärm på nästan 20 miljoner kronor av Swedbank.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0