Ensamkommande flyktingbarn
Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson.

Migrationsverket varnar för inflödet av ensamkommande

Publicerad 19 augusti 2015 kl 11.07

Inrikes. Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson går i ett pressmeddelande ut och varnar för den stora strömmen av så kallade "ensamkommande flyktingbarn".
– Asylmottagandet är en nationell angelägenhet, säger han.

Dela artikeln

Fakta ensamkommande flyktingbarn

Ensamkommande flyktingbarn är i de flesta fall män som invandrat illegalt till Sverige från länder som Afghanistan, Syrien, Somalia och Eritrea och som påstår sig vara under arton år.

Invandrarmännen gör sig av med pass och andra eventuella identitetshandlingar för att svenska myndigheter inte ska kunna ta reda på deras verkliga ålder, identitet eller ursprung.

Efter att de beviljats permanent uppehållstillstånd i Sverige brukar resten av familjen söka asyl i Sverige med så kallad anknytning som skäl, vilket för det mesta beviljas för att möjliggöra familjeåterförening.

Förra veckan kom 676 så kallade "ensamkommande flyktingbarn" till Sverige – unga män som gjort sig av med sina pass och andra identitetshandlingar och påstår sig vara under 18 år. Veckan dessförinnan var antalet 607.

– Det grundsystem vi har i dag för mottagandet av ensamkommande asylsökande barn trädde i kraft 2006. Antagandet var då att Sverige skulle ta emot runt 400 ensamkommande asylsökande barn per år, kommenterar Anders Danielsson.

Från 400 per år, till över 600 per vecka, om trenden håller i sig kan tiotusentals av den mycket krävande invandrargruppen ha kommit till Sverige innan året är över – långt fler än de då ofattbara 12.000 som Migrationsverket prognostiserade med i maj i år.

"Det stora antalet barn innebär påfrestningar på Migrationsverkets ansökningsenheter. Trots förstärkningar hinner man inte registrera barnen i den takt som krävs för att barnen tillräckligt snabbt ska anvisas till en mottagande kommun", konstaterar Migrationsverket.

Myndigheten skriver också i pressmeddelandet att det inte finns några tecken på avmattning, istället har antalet invandrarmän som söker sig till Sverige fortsatt att öka.

– Migrationsverkets tema under Almedalen var "Alla kan bättre", och med det menar vi att det svenska asylmottagandet är en nationell angelägenhet, säger Danielsson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 981013024


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige redo prata utvisningar med talibaner

Tidöregeringens och EU:s vändning.. Talibanmöte i Bryssel planeras – under stort hemlighetsmakeri.0 

SD-profilens comeback efter skriverierna. Men det är inte direkt någon topposition hon siktar på.0 

Alexander Christiansson (SD) vill bli kulturminister

"Kulturfrågorna är superviktiga för nationen.". Men SD-toppen har själv profilerat sig i en helt annan fråga.0 

Här slår IDF-soldaten sönder Jesus

Krossar skallen på krucifixet med slägga.. Soldaten försvaras: "Avgudabilderna måste bort."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0