Tumultet vid kongressen

Minst fyra poliser har "begått självmord" efter Kapitolium-kaoset

Publicerad 4 augusti 2021 kl 08.23

Utrikes. Ytterligare två poliser som deltog i insatsen vid Kapitolium i januari uppges ha begått självmord, rapporterar RT. Det är nu åtminstone fyra poliser från insatsen som ska ha tagit sina liv i efterhand.

Dela artikeln

Efterspelet kring den så kallade stormningen av kongressen i Washington den 6 januari blir allt märkligare.

Mycket tyder på att den federala polismyndigheten FBI spelade en avgörande roll i att planera och provocera fram händelsen, som sedan har använts som argument för att skärpa åtgärderna mot personer med högeråsikter. På samma sätt har den vänsterorienterade myndigheten även avslöjats med att ha arrangerat ett kidnappningsförsök av en kvinnlig demokratisk guvernör.

Samtidigt uppges nu minst fyra poliser som deltog i insatsen vid Kapitolium ha tagit sina liv.

Gunther Hashida är den senaste i raden. Han ska ha begått självmord i sitt hem sen 29 juli. Före honom drabbades Kyle DeFreytag, 29, av samma öde och hittades död den 10 juli.

Två andra polismän från insatsen, Howie Liebengood och Jeffrey Smith, uppges ha tagit sina liv några dagar efter den så kallade stormningen.

En femte polis, Brian Sicknick, dog den 7 januari av slaganfall. Sveriges justitieminister Morgan Johansson (S) påstod felaktigt att Sicknick hade blivit ihjälslagen av en "mobb" på "kongresstrappan".

I själva verket var den enda som dog av dödligt våld den 6 januari högeraktivisten Ashli Babbitt, som sköts i nacken av en polis.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0