Tumultet vid kongressen

Minst fyra poliser har "begått självmord" efter Kapitolium-kaoset

Publicerad 4 augusti 2021 kl 08.23

Utrikes. Ytterligare två poliser som deltog i insatsen vid Kapitolium i januari uppges ha begått självmord, rapporterar RT. Det är nu åtminstone fyra poliser från insatsen som ska ha tagit sina liv i efterhand.

Dela artikeln

Efterspelet kring den så kallade stormningen av kongressen i Washington den 6 januari blir allt märkligare.

Mycket tyder på att den federala polismyndigheten FBI spelade en avgörande roll i att planera och provocera fram händelsen, som sedan har använts som argument för att skärpa åtgärderna mot personer med högeråsikter. På samma sätt har den vänsterorienterade myndigheten även avslöjats med att ha arrangerat ett kidnappningsförsök av en kvinnlig demokratisk guvernör.

Samtidigt uppges nu minst fyra poliser som deltog i insatsen vid Kapitolium ha tagit sina liv.

Gunther Hashida är den senaste i raden. Han ska ha begått självmord i sitt hem sen 29 juli. Före honom drabbades Kyle DeFreytag, 29, av samma öde och hittades död den 10 juli.

Två andra polismän från insatsen, Howie Liebengood och Jeffrey Smith, uppges ha tagit sina liv några dagar efter den så kallade stormningen.

En femte polis, Brian Sicknick, dog den 7 januari av slaganfall. Sveriges justitieminister Morgan Johansson (S) påstod felaktigt att Sicknick hade blivit ihjälslagen av en "mobb" på "kongresstrappan".

I själva verket var den enda som dog av dödligt våld den 6 januari högeraktivisten Ashli Babbitt, som sköts i nacken av en polis.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0