Polisen tror att den misstänkte mördaren befinner sig i Libanon.

Misstänkt Canada Goose-mördare tros vara i Libanon: "Band honom som en jude, slaktade grisen"

Publicerad 25 september 2020 kl 09.36

Efterlyst. TV3:s program "Efterlyst" avslöjar nu brutaliteten när 20-årige Alexander mördades för sin Canada Goose-jacka i december förra året, skriver Aftonbladet. En 18-årig man är dömd för mordet, medan en 21-åring ännu är på fri fot.

Dela artikeln

Det var den 10 december 2019 som 20-årige Alexander mördades i Ånge i Västernorrland.

En 18-åring från Malmö hade åkt till Ånge för att besöka en kompis. Men det var kallt och han undrade om det fanns någon på orten som hade en Canada Goose-jacka.

18-åringen och hans mordmisstänkte 21-årige kompis åkte då hem till Alexander, som hade en sådan jacka.

De stal offrets jacka och tejpade fast honom med en 5,5 meter lång byggtejp runt handleder, hals och fötter. Han kvävdes till döds, skriver Aftonbladet.

De båda mördarna filmade mordet och visade filmen för en 24-årig man, som sedan vittnade om detta i Sundsvalls tingsrätt.

– 21-åringen visade en video på sin telefon och berättade hur han hade tejpat ihop Alexander ”som en jude”, hur han ”slaktade grisen” och misshandlade honom inne på toaletten. Jag uppfattade det som att 21-åringen njöt av det, sade 24-åringen i domstolen enligt Aftonbladet.

Efter mordet reste mördarna till Egypten. En månad senare greps 18-åringen. Han dömdes i augusti i år till ett nio år långt fängelsestraff. Men 21-åringen är fortfarande på fri fot. Han är internationellt efterlyst och polisen misstänker att han befinner sig i Libanon. Polisen ber nu om allmänhetens hjälp för att kunna gripa honom.

21-åringen beskrivs som en farlig person utan samvete och som enligt polisen inte bör vara ute i samhället. På Flashback ska han själv ha skrivit hur han tycker om att skada människor, har psykiska problem och att han har "noll samvete".

Rånoffret, Alexander, beskrivs av sin familj som en kärleksfull person full av drömmar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 685736762


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0