Gruppvåldtäkten i Visby

Misstänkta för våldtäkt släppta på fri fot

Publicerad 5 oktober 2016 kl 09.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. De fem män som suttit anhållna misstänkta för en grupp­våldtäkt i Visby i helgen har släppts på fri fot, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Anledningen är att kammar­åklagare Mats Wihlborg inte anser att de på sannolika skäl kan misstänkas för brott.

Kvinnan, som är rullstolsburen, ska ha delat taxi hem från krogen med en av männen. Hon har följt med in huset för att låna toaletten. Inne i huset ska därefter flera män ha turats om att våldta henne.

– Själva gärningen baseras inte på våld eller hot utan att man utnyttjat hennes speciella belägenhet, säger Wihlborg till Aftonbladet.

– Målsägandens berättelse är inte så pass robust att den kan ligga till grund för en häktning.

Utredningen fortsätter och även en sjätte man, som aldrig anhölls, finns med i den. Kvinnans målsägar­biträde Staffan Fredriksson efterlyser nu en feministisk så kallad samtyckes­lagstiftning där den anklagade mannen måste bevisa sin oskuld för att slippa straff.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0