Skogsbränderna i Sverige

MSB: Risk för "stor brand" i södra Sverige

Publicerad 27 juli 2018 kl 13.05

Inrikes. Värmen vänder och nu är risken för skogsbränder störst i södra Sverige. Det säger MSB enligt Sydsvenskan.

Dela artikeln

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, kommer rikta om flera resurser för att förhindra en stor brand i södra Sverige.

MSB är oroad för den mycket höga brandrisken där.

Därför kommer bland annat två utländska flygplan som fram till nu vattenbombat i Kårböle i Ljusdals kommun skickas till de södra delarna av landet.

– Det är där vi är mest oroliga för en ny stor brand. Våra två största orosmoln är brandvärdena och temperaturerna i södra Sverige i dag, sade Peter Arnevall, räddningschef på MSB, på en presskonferens under fredagen enligt Sydsvenskan.

Enligt tidningen ska det under torsdagen redan ha uppstått större bränder i Blekinge, som dock vattenbombats av litauiska helikoptrar.

MSB uppmanar människor att absolut inte starta några som helst slags eldar alls, och inte ens slänga cigarettfimpar på marken.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0