Moskébränderna
Ismail Sheikh Muktar Sharif

Muslimer kräver "bönelokalsgaranti"

Publicerad 3 januari 2015 kl 15.49

Inrikes. Ismail Sheikh Muktar Sharif, som är lokalordförande i Linköping för organisationen "Svenska muslimer för fred och rättvisa", kräver en "bönelokalsgaranti".

Dela artikeln

Bakgrunden till det är moskébranden i Eskilstuna, som det spekulerats i att den skulle kunna vara anlagd, samt attentatet och attantetsförsöket mot en bönelokal i Eslöv respektive moskén i Uppsala.

Se även
Fortfarande inget som tyder på att branden var anlagd
Säpo: Inget pekar på politiska motiv

– Vi vill att kommunen inför en bönelokalsgaranti och står för uppbyggnadskostnaderna om en bönelokal blir utsatt för attentat, sade han till corren.se i torsdags.

Ismail Sheikh Muktar Sharif menar att en sådan garanti skulle fungera som en "garanti för religionsfrihet" och att pengarna till garantin tas från allmänna skattemedel. Han talar dessutom om "islamofobi" och hävdar att antimuslimska hatbrott i synnerhet drabbar kvinnor som bär slöja.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 690668266


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 690668267


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus