Moskébränderna

Nytt attentat mot moské

Publicerad 1 januari 2015 kl 09.13

Inrikes. En molotovcocktail ska ha antänt den stora moskén i Uppsala vid 05.30 på nyårsdagens morgon, rapporterar TT. Branden slocknade innan polis och räddningstjänst nådde fram.

Dela artikeln

Händelsen inträffade i området Svartbäcken i Uppsala och rubriceras som försök till mordbrand, skriver nyhetsbyrån med hänvisning till polisen.

Någon ska även ha klottrat antimuslimska slagord på byggnaden. Utöver rubriceringen försök till mordbrand kan förundersökningen även komma att omfatta hets mot folkgrupp, skriver Aftonbladet.

För bara några dagar sedan brann det i en moské i skånska Eslöv, och innan dess brann en moské i Eskilstuna. I åtminstone ett av fallen där tros branden vara anlagd.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Grand Hotel stängs när Bilderberg 2025 går av stapeln

Svenska journalister förbryllade. Nu tävlar de om att vara "först" med den halvårsgamla nyheten.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0