Moskébränderna
Den somaliska moskén i Eskilstuna "kärleksbombades" av antirasister efter det påstådda attentatet.

Polisen: Moskébranden var en olycka

Publicerad 5 januari 2015 kl 09.47

Inrikes. Moskébranden i Eskilstuna för tio dagar sedan var sannolikt en olycka som startade inne i lokalen. Det är den teori som polisen nu arbetar efter, rapporterar TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

Strax efter branden gick en lång rad svenska medier ut och beskrev händelsen som ett politiskt attentat. Det anordnades manifestationer mot islamofobi och flera politiker, däribland statsminister Stefan Löfven (S) och justitieminister Morgan Johansson (S) gick omedelbart ut och fördömde kraftfullt den påstådda mordbranden, som antogs ha startats av rasistiska svenskar.

Stora vänsterliberala internationella medier spred vidare de svenska mediernas bild av ett attentat och målade upp en bild av ett Sverige som genomsyras av islamofobi.

Men nu är polisen på väg att helt släppa teorin om att branden över huvud taget var anlagd, enligt källor till TV4 Nyheterna. Istället arbetar man efter teorin att branden startade inuti moskén. Tidigare vittnesuppgifter om personer som setts springa från moskén kan ha andra logiska förklaringar, enligt poliskällorna.

Branden i Eskilstunamoskén startade på eftermiddagen på annandagen. Runt 70 personer befann sig inne i lokalen, varav fem fick föras till sjukhus med skador.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0