Moskébränderna
Den somaliska moskén i Eskilstuna "kärleksbombades" av antirasister efter det påstådda attentatet.

Polisen: Moskébranden var en olycka

Publicerad 5 januari 2015 kl 09.47

Inrikes. Moskébranden i Eskilstuna för tio dagar sedan var sannolikt en olycka som startade inne i lokalen. Det är den teori som polisen nu arbetar efter, rapporterar TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

Strax efter branden gick en lång rad svenska medier ut och beskrev händelsen som ett politiskt attentat. Det anordnades manifestationer mot islamofobi och flera politiker, däribland statsminister Stefan Löfven (S) och justitieminister Morgan Johansson (S) gick omedelbart ut och fördömde kraftfullt den påstådda mordbranden, som antogs ha startats av rasistiska svenskar.

Stora vänsterliberala internationella medier spred vidare de svenska mediernas bild av ett attentat och målade upp en bild av ett Sverige som genomsyras av islamofobi.

Men nu är polisen på väg att helt släppa teorin om att branden över huvud taget var anlagd, enligt källor till TV4 Nyheterna. Istället arbetar man efter teorin att branden startade inuti moskén. Tidigare vittnesuppgifter om personer som setts springa från moskén kan ha andra logiska förklaringar, enligt poliskällorna.

Branden i Eskilstunamoskén startade på eftermiddagen på annandagen. Runt 70 personer befann sig inne i lokalen, varav fem fick föras till sjukhus med skador.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 522561494


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Kallade domaren rasist – får böta 20.000 kronor

IFK Göteborgs fotbollschef Jesper Jansson straffas.. Började gorma om "rasism" när afrikansk spelare fick rött kort.0 

Parets annons möts av "rasiststorm"

Reaktionerna: "Våldtäktsman", "kvinnomisshandlare".. "Bara för att jag har en svart partner så kommer rasismen mycket närmare."0 

Gänghöjdaren "Moewgli" gripen i arabvärlden

Pekas ut som ledande i Foxtrot – direkt under Rawa Majid.. Exrapparen tros bland annat ligga bakom 15-årig flickas mordturné i mars.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0