Moskébränderna
Den somaliska moskén i Eskilstuna "kärleksbombades" av antirasister efter det påstådda attentatet.

Polisen: Moskébranden var en olycka

Publicerad 5 januari 2015 kl 09.47

Inrikes. Moskébranden i Eskilstuna för tio dagar sedan var sannolikt en olycka som startade inne i lokalen. Det är den teori som polisen nu arbetar efter, rapporterar TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

Strax efter branden gick en lång rad svenska medier ut och beskrev händelsen som ett politiskt attentat. Det anordnades manifestationer mot islamofobi och flera politiker, däribland statsminister Stefan Löfven (S) och justitieminister Morgan Johansson (S) gick omedelbart ut och fördömde kraftfullt den påstådda mordbranden, som antogs ha startats av rasistiska svenskar.

Stora vänsterliberala internationella medier spred vidare de svenska mediernas bild av ett attentat och målade upp en bild av ett Sverige som genomsyras av islamofobi.

Men nu är polisen på väg att helt släppa teorin om att branden över huvud taget var anlagd, enligt källor till TV4 Nyheterna. Istället arbetar man efter teorin att branden startade inuti moskén. Tidigare vittnesuppgifter om personer som setts springa från moskén kan ha andra logiska förklaringar, enligt poliskällorna.

Branden i Eskilstunamoskén startade på eftermiddagen på annandagen. Runt 70 personer befann sig inne i lokalen, varav fem fick föras till sjukhus med skador.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627032564


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0