New Yorks guvernör kallar corona för "det europeiska viruset"

Publicerad 18 augusti 2020 kl 07.52

Utrikes. New Yorks guvernör, demokraten Andrew Cuomo, kallar i ett tal till Demokraternas nationella konvent coronaviruset för "det europeiska viruset". Det rapporterar Fox News.

Dela artikeln

Cuomo lägger i talet skulden för den stora spridning viruset fått i USA på den sittande regeringen och presidenten Donald Trump.

– Det europeiska viruset infekterade nordöstra USA medan Vita huset fortfarande var fokuserade på Kina, säger han.

– Viruset hade attackerat oss i månader innan de ens visste att det var här.

Att Cuomo kallar coronaviruset för "det europeiska viruset" ska ses mot bakgrund av Trumps Kina-kritiska retorik där han brukar kalla viruset för "Kinaviruset". Coronaviruset kommer ursprungligen från Kina, men att påpeka det anser vänstern i USA är främlingsfientligt.

Andrew Cuomo har själv fått stark kritik för sin hantering av coronautbrottet. New York är den delstat i USA där överlägset flest dött i covid-19 och delstaten ligger på plats två över antal coronadöda räknat per capita, efter granndelstaten New Jersey.

I sitt tal talar guvernören också om coronaviruset som en "metafor" för främlingsfientlighet och etniska motsättningar i det amerikanska samhället. Han säger att afroamerikanen George Floyds död var ett resultat av det "viruset".

– Endast en stark kropp kan bekämpa viruset, säger Cuomo och menar att en stark stat är den starka kropp som USA behöver och anklagar Trump för att försvaga den.

– Vår kollektiva styrka utövas av staten. Det är vårt immunsystem! säger New Yorks guvernör Andrew Cuomo.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur