New Yorks guvernör kallar corona för "det europeiska viruset"

Publicerad 18 augusti 2020 kl 07.52

Utrikes. New Yorks guvernör, demokraten Andrew Cuomo, kallar i ett tal till Demokraternas nationella konvent coronaviruset för "det europeiska viruset". Det rapporterar Fox News.

Dela artikeln

Cuomo lägger i talet skulden för den stora spridning viruset fått i USA på den sittande regeringen och presidenten Donald Trump.

– Det europeiska viruset infekterade nordöstra USA medan Vita huset fortfarande var fokuserade på Kina, säger han.

– Viruset hade attackerat oss i månader innan de ens visste att det var här.

Att Cuomo kallar coronaviruset för "det europeiska viruset" ska ses mot bakgrund av Trumps Kina-kritiska retorik där han brukar kalla viruset för "Kinaviruset". Coronaviruset kommer ursprungligen från Kina, men att påpeka det anser vänstern i USA är främlingsfientligt.

Andrew Cuomo har själv fått stark kritik för sin hantering av coronautbrottet. New York är den delstat i USA där överlägset flest dött i covid-19 och delstaten ligger på plats två över antal coronadöda räknat per capita, efter granndelstaten New Jersey.

I sitt tal talar guvernören också om coronaviruset som en "metafor" för främlingsfientlighet och etniska motsättningar i det amerikanska samhället. Han säger att afroamerikanen George Floyds död var ett resultat av det "viruset".

– Endast en stark kropp kan bekämpa viruset, säger Cuomo och menar att en stark stat är den starka kropp som USA behöver och anklagar Trump för att försvaga den.

– Vår kollektiva styrka utövas av staten. Det är vårt immunsystem! säger New Yorks guvernör Andrew Cuomo.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0