Kriget i Gaza

Svenska medborgare slåss för Israel

Publicerad 4 augusti 2014 kl 12.11

Inrikes. Ett antal svenska medborgare deltar i den israeliska arméns pågående operation mot Gazaremsan. De riskerar att åtalas för krigsbrott när de återvänder.

Dela artikeln

En talesperson för Israels försvarsmakt uppger till Svenska Dagbladet att 15-20 frivilliga svenska medborgare deltar i stridigheterna på Israels sida.

Det ska röra sig om ”huvudsakligen judar”, personer med dubbla medborgarskap.

Offensiven mot Gaza har lett till att knappt 1.800 palestinier dödats. En stor del av dem är civila, och uppemot 400 barn – och de svenska frivilliga riskerar åtal när de återvänder.

– Om det fastställs av FN eller Internationella brottmålsdomstolen att Israel har begått krigsförbrytelser i Gaza så kommer det givetvis att bli ett ärende för Sverige också, säger Björn Brenner, Mellanösternexpert på Försvarshögskolan till Svenska Dagbladet.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0