Polisen letar kriminella bland asylsökares fingeravtryck

Publicerad 7 juni 2015 kl 13.57

Inrikes. Svensk polis ska få tillgång till en databas med över 400.000 asylsökares fingeravtryck i sin jakt på kriminella.

Dela artikeln

Det är EU:s databas Eurodac som den svenska polismyndigheten kommer att få tillgång till från och med 20 juli. Polisen ser databasen med över 400.000 asylsökare i som ett värdefullt verktyg när man ska bekämpa grov brotslighet och terrorism.

– Det gäller ju att komma ihåg att det här är en viktig komponent när det gäller vårt arbete beträffande grov brottslighet men även beträffande när vi ska arbeta med terroristbekämpning av olika slag, säger Lena Bergenstråle vid polisens internationella enhet till Sveriges Radio.

Förutom databasen med asylsökare ska polisen under sommaren även få tillgång till ytterligare två databaser med fingeravtryck. Den ena databasen är ett register över människor som dömts för brott i andra länder medan den andra databasen innehåller uppgifter om människor från länder utanför EU som sökt visum till något EU-land.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Ljusning för svenskar som fick narkolepsi av Tegnell-vaccinet

95 procent blev piggare med ny tablett.. Hundratals svenska barn och unga fick livet förstört efter att ha pressats ta experminentellt vaccin.0 

De flesta som läser svenska som andraspråk är födda i Sverige

Bisarra nya siffrorna från Skolverket.. Var tredje invandrare bedöms också prata för dålig svenska för att kunna jobba.0 

Deltar i Freedom Flotillas resa. Vid förra försöket attackerades båten i misstänkt israeliskt drönaranfall.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0