Arkivbild.

Almedalsveckan 2020 ställs in

Publicerad 2 april 2020 kl 10.55

Inrikes. Årets politikervecka i Almedalen på Gotland ställs nu in. Det meddelar Almedalsveckan på sin hemsida.

Dela artikeln

2020 ser ut att bli året som försvann. Redan har bland annat fotbolls-EM och OS ställts in och skjutits fram till nästa år.

Nu ställer även Almedalsveckan in.

Beslutet togs enhälligt på onsdagskvällen.

"Mot bakgrund av att folkhälsomyndigheten igår ytterligare skärpte sina rekommendationer, anser arrangören att det nu är en omöjlighet att genomföra arrangemanget i år", skriver man.

– Vi kraftsamlar nu inför 2021. Vår ambition att erbjuda en trygg och säker mötesplats, som bygger på fysiska möten, försvinner därmed inte, säger ordföranden Lisbeth Bokelund.

Beslutet väntas få stora konsekvenser för bland annat det gotländska näringslivet. Men att ställa in är ändå det ansvarsfulla beslutet, påpekar Bokelund. Samtliga riksdagspartier står bakom beslutet.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0