Nu ska de båda oligarkerna avtjäna elva års fängelse i stället för 13 år. Domstolen förklarade beslutet med att straff för alla ekonomiska brott har blivit mildare de senaste åren, uppger det ryska regeringsorganet Rysslands röst.
Petroliumkoncernen Jukos stod för omkring 20 procent av Rysslands oljeproduktion när ryska myndigheter den 25 oktober 2003 arresterade ägaren Michail Chodorkovskij, som senare dömdes för skattebrott. Företaget, som hade undanhållit motsvarande 7 miljarder rubel i skatter, såldes 2004 på exekutiv aktion till konkurrenten Gazprom.
Efter domarna mot de båda oligarkerna har kritiken från så kallade västerländska aktörer varit hård, och Ryssland har kritiserats för godtycklig rättsskipning av politiska skäl. Europadomstolen för mänskliga rättigheter, som granskade fallet 2011, konstaterade dock att det inte finns några bevis för att politiska motiv har legat bakom åtalet mot oligarken.
Moskvadomstolens nya beslut innebär att bankiren Platon Lebedev kommer att släppas i augusti 2014 och att petroliumföretagaren Michail Chodorkovskij kommer att försättas på fri fot i oktober 2014.
Artikeln är rättad.