Algerisk man utvisas efter brutal hustrumisshandel och våldtäkt

Publicerad 16 juli 2013 kl 23.48

Inrikes.Tre års fängelse och utvisning med förbud att vistas i Sverige de närmaste tio åren. Det blev straffet för en algerisk man som misshandlat och våldtagit sin hustru.

Gilla artikeln på Facebook

En kvinna från Piteå som för två år sedan gifte sig med en man från Algeriet har utsatts för misshandel och våldtagits vid två tillfällen, rapporterar Norrländska Socialdemokraten. Paret träffades 2010 när kvinnan var på semester i Algeriet och gifte sig året därpå.

Den 35-årige algeriern visade sig snart ha ett stort kontrollbehov och ringde ständigt till kvinnan när hon befann sig på sin arbetsplats. Efter att kvinnan förklarat att hon inte hade möjlighet att alltid svara i telefon när han ringde, blev mannen arg och utsatte henne för en brutal misshandel. Tingsrätten har funnit utrett att mannen slog kvinnan i ansiktet ett tiotal gånger. Han har dessutom utsatt henne för våldtäkt genom att vid två tillfällen med våld föra in ett finger i hennes underliv.

Nu döms mannen för våldtäkt och misshandel till tre års fängelse och utvisning med förbud att återvända till Sverige under en period av tio år. Han ska också betala 160 000 kr i skadestånd till kvinnan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0