Nordea tar avstånd från egen vaccinanalys med nazireferens

Publicerad 25 november 2021 kl 17.14

Inrikes. Storbanken Nordea tar avstånd från sin egen analys, som uttryckte bitsk kritik mot vaccineringen och coronarestriktioner, rapporterar Dagens Industri.

Dela artikeln

Analysen, "Papers please, and how to trade them", publicerades på söndagen på Nordeas hemsida.

Bankens analytiker skrev sarkastiskt om de till synes ändlösa så kallade restriktioner som införs för att förhindra coronaspridning.

”Det brukade heta att det tar två veckor att platta ut kurvan, men på något sätt har det utvecklats till att handla om att fängsla ovaccinerade (eller värre)”, stod det bland annat.

Analytikerna konstaterade också att vaccinet är "uppenbarligen är så pass bra att man behöver tvinga människor att ta det".

I analysen hänvisas också till Nürnbergrättegångarna, som segermakterna i andra världskriget höll mot ledande företrädare för det besegrade Nazityskland.

"Bortsett från lärdomarna från Nürnbergrättegångarna gällande kroppslig integritet, informerade val, inverkan på medborgerliga friheter och så vidare (för vem bryr sig?), så innebär beslut om nedstängningar, vaccintvång, med mera kostnader", stod det i analysen.

Under onsdagen valde Nordea att ta ned analysen från sin hemsida. Den liberale finske riksdagsmannen Mikko Kärnä hade då ifrågasatt "vad i helvete" Nordea höll på med, och uppgav sig på Twitter vara "chockad" över vad banken skrev.

Banken skriver i ett svar till DI att analysen togs ned eftersom den inte speglar bankens "officiella uppfattning". Man har också "inlett en intern översyn av innehållet", skriver Nordea.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1021357842


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1021357843


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0