Val 2018

Nytt bottenrekord för MP – ute ur riksdagen

Publicerad 31 mars 2018 kl 09.03

Inrikes. Miljöpartiet fortsätter gå dåligt i opinionen och hamnar nu under riksdagsspärren i ytterligare en mätning. Även stödet för Liberalerna sjunker.

Dela artikeln

Det är i Sifos sammanvägning av opinionsmätningar som görs på uppdrag av Ekot som Miljöpartiet hamnar under riksdagsspärren.

Partiet får 3,8 procent av rösterna och skulle alltså tvingas lämna riksdagen om det vore val idag.

Även Liberalerna backar till 4,7 procent och börjar närma sig gränsen.

Detta är båda bottenrekord sedan Sifo började med sin sammanvägning 2010.

Så här säger Ekots politiska kommentator Fredrik Furtenbach om Miljöpartiets siffror till SR:

– De syns väldigt dåligt i både vanliga och sociala medier, språkrören har väldigt lågt förtroende och dessutom försvinner medlemmarna i ganska snabb takt från partiet. Det här är kanske Miljöpartiets svåraste period på många år.

Att Liberalerna sjunker ska bero på att partiet inte lyckats profilera sig i den aktuella debatten om invandring och lag och ordning, frågor där partiet inte har något högt förtroende.

Samtidigt ligger Kristdemokraterna fortfarande kvar på en låg siffra, 3,2 procent, även om man ökar lite.

Största partiet blir Socialdemokraterna på drygt 28 procent och Moderaterna minskar något till 22,4 procent.

Sverigedemokraterna landar på 17 procent.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 252351350


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Folk väljer bort dyrt kaffe. "Hushållens köpkraft har minskat".0 

Misstogs för björnfäll. Men det visade sig vara en 2.000 år gammal doja inspirerad av romerskt mode.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0