Offrets mor om BLM: "Bedragare"

Publicerad 18 april 2021 kl 12.34

Utrikes. Modern till Breonna Taylor, en av Black lives matters martyrer, anklagar nu rörelsen för att vara "bedragare" som skor sig ekonomiskt på hennes dotters död.

Dela artikeln

Afroamerikanska Breonna Taylor, 26, sköts ihjäl av polisen i samband med ett tillslag mot hennes bostad i Louisville i Kentucky i mars förra året.

Hon har blivit en av de främsta symbolerna för den så kallade BLM-rörelsen, som hävdar att vita poliser skjuter ihjäl svarta av "rasistiska" skäl.

Men nu går Breonna Taylors mor Tamika Palmer till hård attack mot BLM, rapporterar RT.

"Jag har aldrig personligen haft att göra med BLM i Louisville och personligen har jag insett att de är bedragare", skrev Palmer på onsdagen i ett Facebook-inlägg som i efterhand har tagits bort.

Hon tillade:

"Jag har sett er samla in pengar för Breonnas familj men ni har aldrig gjort ett jäkla dugg för oss – vi har inte heller behövt det eller begärt det, så snacka om bedrägeri."

Den nya kontroversen uppstår efter att BLM fått kritik för att inte redovisa vad man gjort med nästan en miljard kronor man samlat in från diverse multunationella storföretag som svenska H&M under 2020. Frågan fick stor uppmärksamhet förra veckan när det kom fram att BLM-ledaren Patrisse Khan-Cullors, som beskriver sig som marxist, köpt flera lyxiga villor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 379792777


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0