Soros och politiken
George Soros.

Orbán: Soros försöker öppna våra gränser

Publicerad 15 september 2015 kl 15.45

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán har hamnat i ett storbråk med den globala politiska eliten i väst. Detta efter att landet under natten stängde gränsen mot Serbien.

Dela artikeln

I ett tal i ungerska TV2 igår kväll gick Orbán till angrepp mot den politiska entreprenören George Soros – ägare av ett stort antal vänsterliberala så kallade icke-statliga organisationer, NGO:er.

– Soros NGO:er har blivit väldigt aktiva i invandringsfrågan nuförtiden i Ungern. De kräver att gränsen ska hållas vidöppen, menade Orbán, som även kritiserade invandrarna:

– Det vore bättre om migranterna kunde säga “vänligen” och “tack” lite oftare än “jag kräver” och “jag har rätt till”.

Trots det vill den ungerske premiärministern hjälpa dem – dock inte i Europa.

– Det är absurt när Tyskland säger att de ska spendera miljarder på nyanlända istället för att ge pengarna till länderna omkring kriszonen där migranterna borde stoppas från första början”, säger han enligt Daily Mail och föreslår istället att EU nu riktar om medel för flyktinghjälp till Syriens grannländer.

Men mot denna ambition står EU:s maktelit, som enligt Orbán dock inte kommer kunna förtrycka folkviljan länge till.

– Europa är demokratiskt, regeringar kan inte gå emot folkviljan allt för länge.

Under tisdagsförmiddagen har även FN:s flyktingorgan UNHCR deklarerat att man kommer trappa upp striden mot Ungern.

– UNHCR är beredda att skicka egna jurister till gränsen för att flyktingarna ska ha möjlighet att överklaga de ungerska myndigheternas beslut, säger UNHCR:s Niklas Stoerup Agerup till Dagens Nyheter.

Och snart måste Europa agera mot invandringen, menar Orbán. För framtiden ser redan dyster ut redan som det är enligt den ungerske premiärministern:

– Parallella samhällen växer fram i Europa och muslimer tenderar att ha större familjer. Matematiskt sett är det tydligt att vi förlorar, säger han och fortsätter:

– Ungern är ett land med en tusenårig kristen kultur. Vi ungrare vill inte att den global förflyttningen av folk ska förändra Ungern.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Utrikes

Amerikansk toppdiplomat till attack mot Merz: "Svag och woke"

Efter arabernas misshandel av ung amerikan.. "Det tyska folket har tröttnat", konstaterar Vita husets sändebud.0 

Polens nya president drar in bidragen för ukrainare

Hänvisar till nya "politiska och sociala" förutsättningar.. "Polska medborgare behandlas sämre i sitt eget land än våra gäster från Ukraina."0 

Uppgift: Trump och Kennedy på väg förbjuda covidvaccin

Uppges kunna ske "inom några månader".. "Det kan komma i flera steg, men kan också ske med ett enda beslut."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0