Enligt de statliga journalisterna finns en oro för att HDZ vid valseger ska leda landet i en "mer auktoritär riktning" med Ungern och Viktor Orban som förebild.
Vad det handlar om är att Kroatien hittills har saboterat Ungerns försök att stänga den västra Balkanrutten för illegala invandrare som vill ta sig in i EU. Landet har i stället gjort allt för att invandrarna ska passera vidare upp till Västeuropa.
Kroatien gick med i EU för två år sedan och styrs nu av en vänsterliberal koalitionsregering under ledning av premiärminister Zoran Milanovic.
Han har fått skarp kritik både hemma och utomlands för sitt sätt att hantera asylkaoset som nådde Kroatien i september, då Ungern stängde sin gräns för flyktingarna mot Serbien.