Mordet på Adriana
När Martin Lazár, kommunpolis Botkyrka, deltog i TV4 Nyhetsmorgon förra året.

Polisen: De som sköt 12-åringen är själva offer

Publicerad 4 augusti 2020 kl 16.08

Inrikes. Personer som saknar empati och moral är "offer". Det hävdar Martin Lazar, kommunpolis i Botkyrka, på Expressen Debatt med anledning av mordet på den 12-åriga flickan. Dessutom är "alla" i samhället skyldiga till mordet, påstår han.

Dela artikeln

Det var natten till söndag som en 12-årig flicka sköts ihjäl i Stockholmsförorten Botkyrka.

Skjutningen var egentligen en gängkriminell uppgörelse, men kulorna träffade den oskyldiga flickan, när hon var ute med sin hund.

Hon var dock inte det enda offret under händelsen, hävdar nu lokalpolisen. Även gärningsmännen är offer.

Det påstår invandrarpolisen Martin Lazar, som jobbar i just Botkyrka. Han kallar händelsen för ett "misslyckande från samhällets alla delar".

Gärningsmännen hade fel "förutsättningar" i livet, påstår han i Expressen under rubriken "Vi är alla skyldiga till 12-åriga flickans död".

(Expressen har i efterhand ändrat rubriken till "Gängmördarnas föräldrar måste dela ansvaret").

"Många vill nu lägga fokus på den synliga delen av isberget – handlingar från människor som saknar empati och moral. Men dessa individer är i själva verket offer. De saknade rätt förutsättningar från dag ett i livet, i och med att våldet låg närmare till hands än något annat. Dessa människor saknar oftast en ärlig relation till sina föräldrar och har liten eller ingen gemenskap i sina familjer", skriver han i sin debattartikel.

Han listar sju punkter som ska lösa problemet, däribland att "satsa mer pengar" tidigare och lägga mer resurser på skolan.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Gängkriminella bakom vartannat assistansbolag

Halva sektorn är penningtvätt.. Av finansieringen står skattebetalarna för 100%.0 

S-kommun spelar in trädens inre ljud för 460.000 kronor

Malmö storsatsar med generöst anslag.. "Vi vill informera Malmöborna om hur viktigt det är att vi satsar på träd".0 

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Motbjudande och olagligt".. Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Fixade in Sverige i Nato: Nu får Billström toppjobb för vapenindustrin

Tobias Billströms klassiska politikerdrag.. Har aldrig tidigare haft ett riktigt jobb – men nu ska de grova pengarna håvas in.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0