Pride Stockholm
Bild från årets Pride.
Pelle Sten/CC-BY

Pride anmälda för hets mot folkgrupp

Publicerad 7 augusti 2013 kl 16.18

Inrikes.Afrosvenskarnas riksförbunds anmäler hbt-festivalen Pride för att en svartsminkad person gick i paraden under lördagen utklädd till "somalisk pirat", framgår det i ett pressmeddelande.

Gilla artikeln på Facebook

Kitimbwa Sabuni, talesman för Afrosvenskarna, menar att det rör sig om ett uppenbart fall av hets mot folkgrupp.

- Detta kan inte ses som ett oskyldigt tilltag då den senaste tidens debatter som slavauktionen i Lund och den om Lena Adelsohns-Liljeroths afrofobiska tårta rimligen gjort Pridearrangörerna medvetna om den rasistiska sprängkraften i blackface, säger Kitimbwa Sabuni enligt pressmeddelandet.

Sabuni refererar till incidenten i april i fjol, då kulturministern skar upp en tårta med rasistiska undertoner på en offentlig tillställning med kultureliten – bilder som sedan kablades ut till stora delar av världen.

Ledningen för Pride har bett om ursäkt för att piraten gick med i tåget.

- Vi beklagar det i allra högsta grad. Det står i våra stadgar att vi inte tolererar diskriminering mot någon grupp, säger Prides pressansvariga Maria Paulsson till Svenska Dagbladet.

Också personen som klädde ut sig till pirat har blivit anmäld, uppger Sabuni.

Afrosvenskarna är inte de enda som varit kritiska mot paraden, som i år blev överfallen av vänsterextremister som vände sig mot att "fascistiska" homosexuella poliser gick med i tåget.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Antas ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0