Ranelid: "Sverige befinner sig i krig"

Publicerad 5 juli 2019 kl 11.36

Inrikes. På grund av alla skjutningar, bilbränder och liknande befinner sig Sverige i krig. Det menar författaren Björn Ranelid i Kvällsposten, och han lägger skulden på politikerna.

Dela artikeln

Det är författaren Björn Ranelid som nu klargör att Sverige befinner sig i krig. Och det är politikerna som bär ansvaret, anser han.

Bland annat syftar han på alla de bilbränder som skett i Lund den senaste tiden.

Fram till år 1985 sattes troligen inte en enda bil i brand i Sverige, skriver han på fredagen. Men sedan hände något.

Att skylla på att ungdomarna känner sig frustrerade, som vänsterakademiker brukar göra, är rent struntprat, menar Ranelid och påpekar att många av hans barndomsvänner hade betydligt större skäl än dagens unga att känna sig frustrerade.

"De bodde trångt i omoderna lägenheter och ekonomin i många familjer var dålig, men ingen av mina hundratals bekanta, vänner och lekkamrater brände bilar, rånade gamla människor eller bar vapen", skriver han i Kvällsposten.

Björn Ranelid menar att Sverige behöver en "andlig revolution" av etik, moral och barnuppfostran.

Författaren nämner också dödsskjutningarna i Stockholm förra söndagen, som skakade hela landet. Bland annat sköts en person i huvudet med automatvapen i Sollentuna. Enligt Ranelid har det gått så långt att skjutningarna blivit vardagsmat i Sverige.

"Det är ett småskaligt krig som berör alla människor som bor och lever i Sverige. Förrådet av bortförklaringar är slut", förklarar han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 142758036


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0