Estoniakatastrofen

Rapport motbevisar stenteorin om Estonia-hålet: "5–30 meter lera"

Publicerad 22 december 2020 kl 13.44

Inrikes. Estonia ligger på en botten av 5–30 meter mjuk lera och därför är det osannolikt att berggrund eller sten har orsakat det stora hålet i fartygets skrov, uppger Aftonbladet.

Dela artikeln

DN Debatt talas det nu om "konspirationsteorier" efter den uppmärksammade Dplay-dokumentären om Estonia och det påstås att det nyupptäckta hålet i skrovet på fartyget orsakats av stenar på botten.

I materialet från dokumentären som avslöjade hålet ser det också ut som att båten ligger runt klippor.

Men i själva verket är det Östersjölera, säger vrakexperten Linus Andersson i Aftonbladet.

Att det inte handlar om klippor stöds av en rapport från 1996 som Statens haverikommission nu begärt ut.

Där framgår det att Estonia ligger på mjuk lera som är mellan 5-30 meter tjock. Dessutom är leran tjockast på södra sidan, där fartyget ligger, och tunnast på den motsatta sidan. Under leran finns hård morän och först 100 meter bort från Estonias norra sida är det ren berggrund under leran.

– Min uppfattning är att det inte finns någon bergformation eller sten där Estonia ligger, förutom de som stenar som dumpades senare vid övertäckningen. Folk har fått se ett par klipp från filmen, tittat lite för snabbt och dragit slutsatser av det, säger Linus Andersson till Aftonbladet.

Även Martin Schreuder, lektor på Chalmers universitet och expert på fartygsstabilitet, som tidigare ansett att hålet orsakats när fartyget slog i botten, bedömer nu det vara "osannolikt" att berggrund skapat hålet. Leran är helt enkelt för tjock och kan inte på egen hand ha orsakat det.

Ett par av de som skrivit debattartikeln i DN säger till Aftonbladet att de baserat sina slutsatser på andra experter och bilder från Dplay-dokumentären. Dan Josefsson hänvisar till "Ockhams rakkniv", alltså att den enklaste förklaringen troligen är den riktiga.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Nu är Åkesson nästan mer populär än statsministern

Knappar in rejält på Kristersson i ny mätning.. SD-ledaren har elva gånger högre förtroende än Tidökollegan Mohamsson (L).0 

Expressen: Försvarets hundexpert plågar hundar och hotar folk

Pierre Wahlström pekas ut i stor granskning.. Avfärdar kritiker som "alkoholister, arbetsskygga, tablettmissbrukare, arbetslösa och sjukskrivna vrak."0 

Skattebetalarna slår larm: Regeringen smyghöjer skatten på arbete – med 25 miljarder

"Oförsvarbart.". Dolda skatten som politikerna höjer när de vill få in snabba skattepengar utan käbbel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0