Regeringen: Alla katter ska registreras och märkas

Publicerad 7 oktober 2021 kl 10.52

Inrikes. Till skillnad från hundar är det idag inte en skyldighet att märka och registrera sin katt. I en lagrådsremiss föreslår regeringen nu att alla katter som stadigvarande vistas i Sverige ska omfattas av motsvarande krav som hundar.

Dela artikeln

– Katter är ett av våra vanligaste husdjur. Tyvärr finns det också cirka 100.000 katter i Sverige som saknar ett hem. För att öka skyddet för katterna vill vi nu underlätta för myndigheterna och de ideella organisationer som arbetar med katter att skilja ägda katter från katter som saknar ett hem, säger näringsminister Ibrahim Baylan i ett uttalande.

Regeringen föreslår att Jordbruksverket ska få ansvaret att föra register över kattägarna. Tullverket, länsstyrelserna, Polismyndigheten och de kommunala nämnder som fullgör uppgifter inom miljö- och hälsoskyddsområdet föreslås vidare få direktåtkomst till registret.

Länsstyrelserna, som ansvarar för djurskyddskontrollen, får också en möjlighet att meddela förelägganden om att bestämmelserna om märkning och registrering ska följas och förelägganden får förenas med vite. Det innebär att kattägare som inte märker eller registrerar sin katt kan tvingas betala ett förutbestämt belopp om myndighetens beslut om märkning och registrering inte efterföljs.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2023.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 368067765


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 368067766


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0