Riksbanken: Ny nedgång i ekonomin

Publicerad 26 november 2020 kl 09.43

Ekonomi. Den ökade smittspridningen och de skärpta restriktionerna innebär att det blir en ny nedgång i svensk ekonomi. Det uppger idag Riksbanken.

Dela artikeln

Reporäntan lämnas oförändrad på noll procent och väntas vara kvar på den nivån de kommande åren.

Det skriver Riksbanken i ett pressmeddelande på torsdagen.

Samtidigt väntar man en ny nedgång i ekonomin.

"Den ökade smittspridningen och de skärpta restriktionerna innebär att det blir en ny nedgång i svensk ekonomi", skriver man.

För att förbättra förutsättningarna för återhämtning har man beslutat utöka ramen för Riksbankens värdepappersköp med 200 miljarder kronor, till ett sammanlagt nominellt belopp om upp till 700 miljarder kronor, och att förlänga köpprogrammet till den 31 december 2021.

Det har också beslutats att öka takten i värdepappersköpen under första kvartalet 2021 jämfört med fjärde kvartalet 2020.

"Med åtgärderna bidrar Riksbanken till låga räntor och till att de finansiella marknaderna fungerar och inte orsakar ytterligare osäkerhet i det redan ansträngda läget. På så sätt underlättas den ekonomiska återhämtningen och detta bidrar till att inflationen stiger mot målet på 2 procent", uppger Riksbanken.

Samtidigt revideras BNP till −4,0 procent i år mot tidigare prognos på −3,6. Arbetslösheten för nästa år skrivs upp till 9,4 procent mot tidigare 9,2 procent. Styrräntan är noll procent åtminstone fram till 2023.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Ekonomi

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0