Asylsökare i Malmö under asylkaoset hösten 2015.

Riksrevisionen kritisk till miljardrullning i asylmottagandet: "Ett ogenomtänkt system"

Publicerad 4 maj 2017 kl 13.27
Av Mattias Albinsson

Politik. Riksrevisionen kritiserar i en rapport hur skatte­miljarder används i asylmottagandet.

Dela artikeln

Förra året satte regeringen, via Migrationsverket, sprätt på 32 miljarder kronor till så kallade kommun­ersättningar för asylsökare och nyanlända invandrare.

"Statens utgifter för ersättningarna har ökat kraftigt de senaste åren", konstaterar Riksrevisionen och slår redan i rubriken fast att det är ett "ogenomtänkt system".

Myndigheten lyfter fram brister i systemet där det råder oklarheter kring vad det egentligen är tänkt att pengarna ska gå till. Vissa kommuner gör tack vare de statliga bidragen överskott på sitt asylmottagande medan andra förlorar pengar på det.

Utöver de pengar som staten betalar till kommunerna för att de tar emot invandrare bidrar dessutom övriga kommuner med skattemedel genom de kommunala utjämnings­systemen. Det handlar om ytterligare minst 4 miljarder bidrags­kronor årligen som de kommuner som senaste decenniet tagit emot färre invandrare tvingas betala till de kommuner som tagit emot fler invandrare. Anledningen är att en stor andel invandrare från tredje världen gör att en kommun blir allt fattigare.

"Det finns ett starkt samband mellan ett högre flykting­mottagande och lägre skatte­intäkter per invånare i en kommun", konstaterar Riksrevisionen.

Regeringen uppmanas i rapporten att bli tydligare och mer transparent med de asyl­bidrag som betalas ut till kommunerna. Man uppmanas även att bli bättre på att följa upp vilka faktiska kostnader som kommunerna har för asylmottagandet.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0