Covid-19 i Sverige
Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson.

Risknivån för allmän spridning av corona-viruset i Sverige höjs

Publicerad 2 mars 2020 kl 14.00

Inrikes. Risken för allmän spridning av det dödliga coronaviruset är inte längre låg, utan måttlig, enligt Folkhälsomyndighetens nya bedömning.

Dela artikeln

I mitten av januari hävdade Folkhälsomyndigheten att risken för att corona-viruset över huvud taget skulle sprida sig till Sverige var "mycket låg".

Men smittan kom inte bara hit utan antalet fall har ökat och ökat.

Nu är siffran uppe i 14 bekräftade fall.

– Det är mycket möjligt att vi upptäcker fall i Sverige där personer smittats utomlands. Samtidigt bedömer vi att risken för allmän spridning i Sverige är låg. Inom hälso- och sjukvården finns det etablerade rutiner för att provta och hantera de fall som upptäcks, sade statsepidemiolog Anders Wallensten förra veckan.

Folkhälsomyndigheten har tidigare inte heller velat stoppa flygplan från svårt drabbade områden som Iran. Det vore inte en "effektiv" åtgärd, har det sagts. Generella hälsokontroller har inte införts vid flygplatser och så sent som på måndagsmorgonen sade myndigheten att barn ska gå till skolan, även om de varit på sportlov i drabbade länder. Andra länder har stängt gränser och skolor.

Men senare på måndagen säger plötsligt Folkhälsomyndigheten att direktflyg från Iran bör stoppas. Problemet är att resenärer därifrån redan tagit smittan till Sverige, vilket myndigheten får hård kritik för i sociala medier för att den inte stoppade.

Folkhälsomyndigheten påpekar att Iran inte har kontroll över situationen, vilket dock stod klart redan förra veckan genom en mängd nyhetsrapportering från landet.

Dessutom höjer Folkhälsomyndigheten risken för allmän spridning av coronaviruset i landet från "låg" till "måttlig", enligt TT. Myndigheten bedömer också risken för att svenska medborgare ska smittas av så kallade importfall nu är "mycket hög" i stället för som tidigare "hög".

– Vi räknar med att svenska medborgare kommer smittas, sade Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson på en pressträff.

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 465652751


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 465652752


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Vance: Israel saboterar fredsprocessen – "kan dra åt helvete"

Nya tonläget chockar. "Mycket diskret, extremt välfinansierad kampanj" pågår för att Irankriget aldrig ska ta slut, enligt vicepresidenten.0 

Ekonominyheter

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Mer från Inrikes

Majoritet svenska kvinnor vill inte dejta SD-väljare

Ses som tydlig "röd flagga".. Nästan ingen kvinnlig MP-väljare kan tänka sig en SD-sympatisör som partner.0 

SD: Ge återvandringsbidrag till svenska medborgare

Föreslår villkor: Man måste avsäga sig medborgarskapet.. "Det är där den stora gruppen som lever i utanförskap i dag befinner sig."0 

Tidöbeskedet. Men samtidigt stryks 70 andra arter från listan – bland annat blåsippan.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0