Kim Jong-un

Rykten om att Kim Jong-Un är död

Publicerad 26 april 2020 kl 07.14

Utrikes. Nordkoreas ledare Kim Jong-Un har inte setts till i offentligenheten på över två veckor. Det har lett till spekulationer och rykten – bland annat om att han är död eller hjärndöd.

Dela artikeln

Enligt Reuters skickades i torsdags ett kinesiskt specialistläkarteam till Nordkorea för att undersöka den 36-årige diktatorn Kim Jong-Un. Vad det är för hälsoproblem han har haft är dock okänt.

En tv-kanal i Hongkong uppger sig ha fått information från "en mycket trovärdig" källa om att Kim har avlidit. Enligt en japansk tidning befinner han sig istället i "ett vegetativt tillstånd", rapporterar New York Post.

Obekräftade uppgifter från en påstått högt uppsatt källa inom det kinesiska kommunistpartiet gör gällande att en av läkarna av misstag råkade orsaka diktatorns död eftersom hans händer skakade så mycket under operationen.

Enligt den sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap har Kim Jong-Un inte synts till i offentliga sammanhang eller i statlig tv sedan den 11 april. Han missade bland annat firandet av farfadern Kim Il Sungs födelsedag den 15 april, vilket är en av landets viktigaste högtider.

Samtidigt finns det inte några tecken på förändringar i samhället i Nordkorea, där livet tycks fortsätta som vanligt. USA:s president Donald Trump uppgav tidigare i veckan att han inte trodde på uppgifterna om att Kim Jong-Un skulle vara allvarligt sjuk. Några sådana indikationer uppges de amerikanska underrättelsetjänsterna inte heller ha fått.

Enligt uppgifter till Reuters visar satellitbilder att diktatorns tåg befann sig vid kuststaden Wonsan den 21 april.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 238589572


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 238589573


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus