Coronaviruset
Vladimir Putin i möte om coronaviruset.

Ryssland portar kineser

Publicerad 19 februari 2020 kl 19.19

Utrikes. Ryssland har beslutat att helt stoppa kinesiska medborgare från att komma in i landet efter utbrottet av coronaviruset. Beslutet väcker bestörtning i Kina, enligt The Moscow Times.

Dela artikeln

Beslutet gäller kinesiska turister, studenter, och kinesiska medborgare som arbetar i Ryssland. Däremot omfattas inte personer utan kinesiskt medborgarskap som reser från Kina.

Den ryska regeringen förklarar att man kommer att "vidta alla åtgärder" för att stoppa coronaviruset från att få spridning i landet.

Kinesiska diplomater uppges dock vara "mållösa" över beslutet om inreseförbud, enligt The Moscow Times.

– Beslutet fattades vid en tidpunkt då antalet fall hade minskat, så det är oklart vad det är för logik som driver de ryska myndigheterna, säger en icke namngiven diplomatisk källa till Kommersant.

Huruvida källan är en rysk eller kinesisk diplomat framgår inte.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 356456666


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0