Sverigedemokraterna
Hörby i Skåne.

SD-kommunalråd i Hörby avgår efter vänsterextrem mediekampanj

Publicerad 22 oktober 2018 kl 15.03

Inrikes. Sverigedemokraternas gruppledare i Hörby, Stefan Borg, har beslutat att inte kandidera till posten som kommunstyrelsens ordförande. Det uppger han själv på måndagen. Orsaken är det mediedrev som riktats mot honom.

Dela artikeln

För första gången i Sverigedemokraternas historia har partiet fått posten som kommunstyrelsens ordförande i en av landets kommuner, Hörby.

Men den tilltänkte ordföranden Stefan Borg säger nu att han inte kommer kandidera. Detta på grund av det mediedrev, som vänsterextrema Expo startade, där Borg bland annat anklagats för att ha länkat till artiklar på Fria Tider.

Han ska även ha varit med i en ryskvänlig grupp på Facebook och använt begreppet "befolkningsutbyte", vilket enligt Expo är en "vit makt"-term.

– Jag har bestämt mig för att inte kandidera till posten som kommunstyrelsens ordförande. Den mediala uppmärksamhet som riktats mot min person har gjort det omöjligt för partiet i Hörby att istället fokusera på det som är det viktiga, Hörbys framtid och den politik som vi vill driva för kommunen, säger han i ett pressmeddelande.

– Jag är trygg med att vi har en kompetent och driven ersättare med bättre förutsättningar att driva politik i Hörby utifrån vårt program.

Beslutet har skett i samråd med styrelsen, uppger partiet.

Vice gruppledare i Hörby, Cecilia Bladh in Zito, ersätter därmed som kandidat till posten som kommunstyrelsens ordförande.

– Det är min ambition att verka för ett mer konstruktivt politiskt klimat i Hörby och jag tackar ödmjukt för förtroendet som partiets kandidat till ordförandeposten, säger hon.


"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

"En symbolart – alla har väl sett Harry Potter." Flera ugglearter bedöms inte längre finnas i landet.0 

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur