Sverigedemokraterna

SD störst igen – slår nytt rekord

Publicerad 6 december 2019 kl 09.14

Inrikes. Sverigedemokraterna fortsätter vara landets största parti. I Aftonbladet/Demoskop får man 25,4 procent, drygt en procentenhet större än Socialdemokraterna.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna ökar med 1,4 procentenheter och landar på det nya rekordet 25,4 procent i Aftonbladet/Demoskops senaste mätning.

Det innebär att partiet ökat med nästan åtta procentenheter mot resultatet i riksdagsvalet 2018.

Samtidigt får Socialdemokraterna 24,3 procent av rösterna.

– Vi har under lång tid påtalat de bekymmer och problem som finns och därtill påtalat lösningar. Min uppfattning är att fler och fler ser problem i sin vardag, och också noterar att vi påtalat dem länge. I grunden är det en förtroendefråga, säger Henrik Gustafsson, presschef (SD), till Aftonbladet.

I samma mätning får Vänsterpartiet 7,9, Miljöpartiet, 4,4, Moderaterna 17,5, Centerpartiet 9,6, Liberalerna 3,9 och KD 5,9.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0