SD-tidningen Samtiden

Fel siffror när SD-sajt gör Twitter-succé

Publicerad 13 februari 2015 kl 12.07

Politik. SD-tidningen Samtiden redovisar över tjugo gånger fler reaktioner i sociala medier än vad dess artiklar i själva verket genererar, visar Fria Tiders granskning.

Dela artikeln

På tisdagen uppgav SD-toppen Mattias Karlsson att Samtiden hade "nästan en miljon unika besökare" när han intervjuades av Malou von Sivers i TV4. Och på Samtidens webbplats tycks bilden av den socialkonservativa mediesuccén bekräftas. På kort tid har en vanlig ledartext om invandrare och sexualbrott fått 10.600 delningar på Facebook, enligt en räknare som Samtiden har placerat på sajten. Samma text har omnämnts 463 gånger på Twitter, enligt samma räknare.

Men det är inte Facebook och Twitter som redovisar siffrorna på Samtidens sajt. Istället visar tidningen upp en delningsräknare som imiterar utseendet hos Facebook och Twitters motsvarigheter.

En förfrågan direkt mot Facebooks API visar att texten om sexbrott, som Samtiden påstår har delats 10.600 gånger på Facebook, i själva verket har lockat till sig 436 delningar. En sökning på Twitter visar att texten delats 67 gånger där, medan Samtiden redovisar 463 delningar på mikrobloggen.

Samtiden: Tekniskt fel
Efter att denna artikel publicerats skriver Samtiden på Twitter att det är ett fel på deras tekniska lösning som visar Facebook- och Twitter-delningar. Man hänvisar även till exempel på artiklar där redovisningen på Samtidens webbplats visat ett lägre antal delningar än det som faktiskt varit fallet.

Samtiden har nu tagit bort redovisningen av delningar i sociala medier i väntan på att problemet är löst, skriver man på Twitter.

Artikeln är uppdaterad.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0