Skäggig Tommy Robinson frisläppt

Publicerad 13 september 2019 kl 18.46

Utrikes. Under fredagen släpptes en skäggig Tommy Robinson fri efter ett par månader i fängelse för att han bedrivit journalistik vid en rättegång mot muslimska pedofiler.

Dela artikeln

Efter 66 dagar i fängelset har nu den islamkritiske journalisten Tommy Robinson släppts fri.

Robinson dömdes för "domstolstrots" sedan han filmat utanför en muslimsk pedofilrättegång.

Journalisten menar dock bestämt att han dömdes för att han var en oberoende journalist som avslöjade konsekvenserna av en ansvarslös invandringspolitik.

Amerikanska Rebel Media var på plats utanför fängelse, för att möta en skäggig Robinson.

– Jag har glatt läst allt stöd för mig. Detta är en skam för den brittiska regeringen, säger han till Rebel Media.

Enligt Robinson såg han inte en enda annan fånge under tiden i fängelset.

Han passade också på att angripa gammelmedia.

– Ni är pinsamma. Om det som hänt mig hade hänt en journalist i Kina eller Ryssland skulle ni reagera kraftfullt, men eftersom jag talar om islam är ni tysta, säger han åt andra journalister på plats utanför fängelset. Media är medskyldiga i angreppet mot yttrandefriheten och de är medskyldiga till vad som händer med vårt land.

Rebel Media har också publicerat en film där Tommy Robinson klipper håret efter att han på fredagen släppts fri.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 191835861


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0