Somalisk fejkförening fick 1,1 miljon i bidrag

Publicerad 5 juni 2021 kl 17.53

Inrikes. En "somalisk förening" beviljades drygt 1,1 miljon kronor i skattebidrag för att under 2021 ordna läxhjälp åt skolbarn i Nynäshamn. Men föreningen är påhittad och finns inte på riktigt, avslöjar Sverigedemokraternas nyhetskanal Riks.

Dela artikeln

I april i år beviljade Skolverket 1.119.634 kronor i statsbidrag åt Rajo kulturförening i Nynäshamn för att de under 2021 ska tillhandahålla 10.960 timmar läxhjälp åt barnen i kommunen.

Men nästan alla personer bakom föreningen är påhittade, avslöjar Riks. Jenna Sue, som påstås vara föreningens ordförande, är en person som inte existerar. Den bild på henne som finns på föreningens hemsida, liksom bilderna på de flesta andra i föreningen, är arkivbilder eller bilder på personer som stulits från sociala medier eller nyhetsartiklar.

Den enda person i föreningen som tycks finnas i verklligheten är vice ordföranden Mohamed Ibrahim Nor, en 33-årig somalier bosatt i Nynäshamn.

– Förut var det våran ordförande, hävdar Mohamed Ibrahim Nor apropå ordföranden "Jenna Sue".

Han säger emellertid att hon byttes ut under årsmötet mot en annan person.

116.040 kronor av det bidrag Skolverket beviljat Rajo kulturförening är tänkt att gå till hyra av egna lokaler. Trots det bedrivs föreningens verksamhet i ABF:s lokaler i Nynäshamn. Peter Karlsson, lokalansvarig för ABF i Nynäshamn, förnekar att han hört talas om den somaliska föreningen.

– Jag har aldrig hört namnet Rajo kulturförening, säger han till Riks.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny Maga-ilska när Trump ska hämta 600.000 kineser till USA

Marjorie Taylor Greene med flera rasar mot planen. "Förolämpande" att hindra kinesiska studenter från att komma, enligt presidenten.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0