Ametist Azordegan tog bort inläggen efter att ha fått kritik.

SR-profil: Janne Josefsson nazist

Publicerad 8 maj 2014 kl 09.23

Inrikes. Det blev upprörda känslor på Twitter på onsdagskvällen i samband med att SVT:s "Uppdrag granskning" granskade våldsamma vänstergrupper. En av dem som reagerade starkt negativt var SR-profilen Ametist Azordegan, 33, som anklagade programledaren Janne Josefsson för att vara nazist.

Dela artikeln

Uppdrag granskning-avsnittet "Det goda våldet", som visade hur våldsamma vänsterextrema organisationer begår systematiska våldsövergrepp, blev för mycket för vänsterjournalisten Ametist Azordegan.

33-åringen, som arbetar som programledare på P3, tog ut sin vrede på kollegan Janne Josefsson, som hon påstod vara nazist och medlem i Svenskarnas parti.

"Kan inte Janne Josefsson bara komma ut som nazist/SVP en gång för alla?" twittrade Azordegan och fortsatte:

"Janne Josefsson är bland det SÄMSTA som hänt demokratin OCH Public Service."

Efter att ett flertal användare på mikrobloggen uppmärksammat de hätska utspelen valde Ametist Azordegan senare under kvällen att radera inläggen.

"Det jag sa om att Janne kanske ska 'komma ut som nazist' må vara osmakligt, men inte emot några regler för Public Service-profiler i valår", skrev hon istället.

I en kommentar till Expressen uppger Janne Josefsson att han varken är nazist eller med i Svenskarnas parti.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0