Tiggeriet
Tiggande romer i centrala Göteborg.

Stadsmissionen: Ge pengar till tiggarna

Publicerad 2 augusti 2015 kl 12.25

Inrikes. Stadsmissionen i Stockholm uppmanar i en debattartikel att fortsätta ge pengar till tiggarna.

Dela artikeln

Det är Marika Markovits, direktor för Stockholms Stadsmission, som ligger bakom debattartikeln som publicerades i Svenska Dagbladet igår kväll.

Bakgrunden till debattartikeln är det folkliga missnöjet med tiggarna och inte minst den kriminalitet och de kåkstäder som följt i tiggeriets spår – ett missnöje som har fått bland annat den före detta justitieministern Beatrice Ask (M) att tala om ett förbud mot tiggeri.

"Vi ska inte kriminalisera människor som befinner sig i nöd. Vi ska fortsätta att hjälpa dem. Det är en hetsjakt som pågår och som allt mer börjar ta formen av en pöbelmentalitet. Det är något som vi på Stockholms Stadsmission anser inte hör hemma i Sverige", skriver hon bland annat i debattartikeln.

Istället uppmanar Markovits människor att fortsätta ge pengar till tiggarna. "För dig som redan i dag sträcker ut en hjälpande hand – fortsätt med det!", skriver hon.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0