Clowner utan Gränser får miljoner.

Stefan Löfven anlitar clowner för att sköta invandringen

Publicerad 14 juli 2017 kl 10.08

Inrikes. Sammanlagt 25 miljoner kronor satsas nu på så kallade förbättrade migrationsprocesser i Sverige. Pengarna går till fyra olika aktörer, däribland Clowner utan gränser, skriver Migrationsverket i ett pressmeddelande. Organisationen ska "leka" sig till en bättre integration.

Dela artikeln

Fyra nya projekt har beviljats medfinansiering med totalt 25 miljoner kronor för olika projektidéer inom invandringsprocessen.

En av organisationerna som får pengar är Clowner utan Gränser, som enligt sin hemsida bland annat arbetar med satsningar som "Välkommen till Sverige", där man uppträder på asylboenden. Asylsökarna får även prova på cirkuslivet.

"Andra organisationer gör så att människor överlever. Vi får människor att börja leva igen", skriver Clowner utan Gränser Sverige på sin hemsida.

Syftet med de nya miljonerna är att clownerna ska "skapa möten genom leken", skriver Migrationsverket.

– De nya projekt som nu får stöden kommer att bidra till en förbättrad migrationsprocess för tredjelandsmedborgare, säger Mikael J Zaar, ansvarig chef på Migrationsverket som förvaltar stöden på uppdrag av regeringen.

Med tredjelandsmedborgare menas människor som inte är medborgare i EU.

Miljonerna går även till Jämtland-Härjedalens Idrottsförbund, Strömsunds kommun samt Röda Korset.

Pengarna som går till idrottsförbundet ska användas för att ge asylsökare "möjlighet att utvecklas och inkluderas i ett socialt sammanhang i idrottsrörelsens regi". Asylsökarna kommer bland annat få ta del av idrottsrörelsens ledarutbildningar, öva sig i det svenska språket och bygga upp ett kontaktnät.

Totalt hade mer än 20 aktörer ansökt om medfinansiering till olika migrationsprojekt. Pengarna kommer ursprungligen från AMIF, Europeiska asyl-, migrations- och integrationsfonden.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0