Svenska plan över Vitryssland stoppas

Publicerad 24 maj 2021 kl 15.47

Inrikes. Transportstyrelsen har gått ut med en information till svenska flygbolag om att överväga att undvika att flyga i vitryskt luftrum. Detta efter ett besked från den europeiska flygsäkerhetsmyndigheten EASA.

Dela artikeln

EASA har under eftermiddagen uppmanat sina medlemmar att sprida information till respektive lands flygbolag om att överväga att inte flyga i vitryskt luftrum.

Bakgrunden till beskedet är gårdagens händelse då ett flygplan tvingades att nödlanda på flygplatsen i Minsk. Planet var på väg till Vilnius och när det anlände saknades fem av passagerarna, bland dem den vitryske oppositionsfiguren Roman Protasevitj.

Transportstyrelsen uppmanar svenska flygbolag att ta hänsyn till den osäkra situationen och överväga att undvika att flyga i vitryskt luftrum.

– Detta besked gäller tills situationen och frågan stabiliserats. Vi följer noga utvecklingen, säger Simon Posluk, enhetschef på Transportstyrelsen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 290279677


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0