Svenskar mindre oroade för "klimatet" än andra

Publicerad 17 augusti 2021 kl 13.21

Inrikes. Svenskarna matas dagligen med mediebudskap om att jorden i princip är på väg att gå under på grund av koldioxid. Men en internationell undersökning visar att svenskar är mindre "oroade för klimatet" än många andra, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Undersökningen bygger på svar från 20.000 personer i världens 20 största ekonomier, G20-länderna.

Totalt uppger 58 procent av befolkningen i dessa länder att de "mycket oroade för tillståndet för planeten". Men bland svenskarna är siffran endast 40 procent.

Det kan jämföras med Turkiet (79 procent) Brasilien (74 procent) och USA (45 procent).

Knappt tre fjärdedelar i samtliga länder svarar också att de tror jorden går mot oåterkalleliga brytpunkter, "tipping points", på grund av människans påverkan. En färre andel svenskar, 63 procent, tror på detta enligt SVT.

Av svenskarna är det Sverige 74 procent som svarar att man borde göra mer för att skydda naturen. Den andelen är betydligt högre i länder som Indonesien (95 procent) och Kina (93 procent)

Rapporten presenteras av Global Commons Alliance.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 349333362


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 349333363


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0