Sverigebilden
Bilar i brand i Fittja.

Sverige används som varnande exempel mot invandring

Publicerad 13 november 2014 kl 22.53

Utrikes. The Telegraphs chefsutrikeskorrespondent Colin Freeman varnade i en krönika idag för att införa en lika generös invandringspolitik i Storbritannien som vi har i Sverige.
– Alla invandrare uppskattar inte svenskarnas generositet, konstaterar han.

Dela artikeln

I Storbritannien rasar just nu en debatt om landet bör ta emot fler invandrare från Syrien än de 50 stycken man tagit emot hittills. I den statliga TV-kanalen BBC framförde FN-sändebudet Ninette Kelly nyligen kravet att britterna ska göra som svenskarna och "öppna sina hjärtan".

Colin Freeman är däremot i sin krönika inte lika övertygad om att det är en god idé och tar upp Sverige som ett varnande exempel – ett land som just nu går en osäker framtid till mötes med de sociala oroligheter och eskalerande kriminalitet som följer i invandringens spår.

Freeman, som bland annat varit stationerad i Sverige för The Telegraphs räkning, tar i krönikan upp de senaste årens utveckling i Sverige med raskravaller. Han konstaterar, bland annat, att många invandrare är otacksamma och lönar svenskarnas välvilja med ont:

"Trots deras gäsfrihet – vilket inkluderar tillgång till en av världens främsta välfärdsstater – uppskattar inte alla generositeten. Istället har landet sett ett antal raskravaller på senare år, mestadels i ghettona runt städerna Stockholm och Malmö", skriver han bland annat.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump hotar Iran med fler "brutala" attacker

Ger Teheran sista chans att sluta avtal.. "Nästa omgång attacker är redan planerade och blir ännu mer brutala."0 

20.000 syrier kan utvisas ur Sverige

Regeringen vill se EU-gemensam lösning.. Forssell: "Goda förhoppningar om att danskarna ska samla stöd för det här."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0