Sverige störtdyker på global gruvlista

Publicerad 23 februari 2021 kl 19.23

Ekonomi. Från att ha varit på världens tio-i-topp-lista rasar Sverige nu i ansedda Fraser Institutes rankning över attraktiva gruvländer som släpptes på tisdagen.

Dela artikeln

År 2016 låg Sverige på plats 8, 2018 på plats 21 – och nu störtdyker Sverige till plats 36.

Från att legat mycket högt på Fraser Institutes lista har Sverige succesivt fått en allt mer medioker placering, efter länder som Ryssland, Mali och Ghana.

Den nya placeringen kommer att få konsekvenser. Den kapitalintensiva gruv- och mineralbranschen är helt beroende av långsiktiga investeringshorisonter. Att Sverige som nation betraktas som attraktiv för gruvinvesteringar är centralt och globala rankningar speglar därför av sig på marknaderna.

När det gäller Sverige uttrycker investerarna, sedan flera år tillbaka, oro över hur lagstiftningen tillämpas i landet och även att det finns inkonsekvenser i lagstiftningen.

Under 2019 exporterades malmer, metall- och mineral till ett värde av 120 miljarder, 8 procent av Sveriges varuexport. Därtill exporterades modern gruvteknik för mer än 150 miljarder från företag med stark förankring i Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 182747325


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 182747326


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tre olika momssatser på mat – så rörigt blir det inför valet

Krånglet: 6, 9 och 25 procent.. Men för konsumenterna kan det på sikt bli upp till tre procent billigare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0