Terrormordet på Samuel Paty

SVT: Franske läraren "provocerade fram" sin halshuggning

Publicerad 18 oktober 2020 kl 21.50

Media. SVT får nu kritik efter att ha antytt att den franske läraren Samuel Paty "provocerade fram" sin egen halshuggning genom att visa Muhammedbilder.

Dela artikeln

SVT:s vänsterjournalist Christian Catomeris uppmärksammades häromdagen när det kom fram att han lämnat "Agendas" redaktion i protest mot att exempelnamnet "Hassan" hade använts under förra veckans partiledardebatt.

Nu är Catomeris i blåsväder på sociala medier för en kommentar som han fällt om Samuel Paty, läraren i Paris som i fredags blev halshuggen av en 18-årig tjetjensk terrorist. Bakgrunden till dådet var att Paty hade hållit lektioner i yttrandefrihet under vilka han visat upp satirbilder på profeten Muhammed.

I "Nyheter Direkt" på SVT Play på söndagen intervjuades Christian Catomeris i egenskap av "utrikesmedarbetare på SVT" om en manifestation för Paty som hölls i Paris under dagen.

Han noterade bland annat att Place de la République, där en manifestation hölls, var viktig i en fransk kontext.

– Republiken har vissa grundvärderingar som anses vara hotade och som också ingick i just den här utbildningen som provocerade fram, eller som ledde till, det här dådet. Så det är en symbolisk plats, sade Christian Catomeris.

Kommentaren har på sociala medier tolkats som att SVT skuldbelägger den halshuggna läraren.

Ett inlägg om SVT-utspelet som artisten Jens Ganman lagt upp på Twitter har fått stor spridning och fått många ilskna kommentarer.

"Det är mycket sjuka personer som jobbar på statsmedian, mycket mycket sjuka", skriver exempelvis användaren Johanna Bergkvist.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0