Östling i Swebbtv
Originalversionen från Youtube t.v., SVT:s sändning t.h.

SVT:s fräcka "manipulation" av Östling-intervjun

Publicerad 5 november 2019 kl 22.10

Inrikes. SVT suddade bland annat ut Swebbtv:s domänadress när man tog videomaterial från kanalens uppmärksammade intervju med förre Scaniachefen Leif Östling.

Dela artikeln

Det var SVT:s Lokala Nyheter Stockholm som förra torsdagen valde att ändra i den videointervju som Swebbtv gjorde med Leif Östling.

Efter intervjun angreps Östling i media bland annat för att han varnade för inbördeskrig i Sverige.

SVT:s lokala nyheter gjorde ett inslag om intervjun, men raderade Swebbtv:s domänadress samt Swisch och Bankgiro-uppgifter, som alltid syns i bakgrunden av kanalens inslag.

– De har suddat alla kopplingar till Swish och Bankgiro, säger Swebbtv:s Mikael Willgert i ett nytt klipp. De har gått in i vårt program, manipulerat det och suddat. Det strider ju mot alla regler för hur man får använda andras material.

– Det visar hur högtstående de här människorna är, tillägger kanalens politiska kommentator Lars Bern ironiskt.

I stället hade SVT i början infogat texten "youtube/swebbtv".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 686872539


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 686872540


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ljög om parkvåldtäkt – nya beskedet: "ChatGPT tvingade mig"

"Den tvingar mig att göra handlingar." Unga kvinnan pekade ut ljushyad svensk – nu medger hon spektakulära bluffen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus