Skandalerna i Swedbank

Swedbank misstänks för grovt svindleri

Publicerad 27 mars 2019 kl 20.12

Inrikes. Efter onsdagens razzia mot Swedbank meddelar Ekobrottsmyndigheten, EBM, nu att banken även utreds för grovt svindleri.

Dela artikeln

Den 27 februari meddelade EBM att en förundersökning mot Swedbank hade inletts gällande obehörigt röjande av insiderinformation.

Den förundersökningen har nu utvidgats, både vad gäller tidsperiod och en ytterligare brottsmisstanke – grovt svindleri. Det uppger myndigheten på onsdagskvällen.

Under utredningens gång har åklagaren samt ansvariga utredare på Finansmarknadskammaren granskat flera offentliga uttalanden och annan information som lämnats av befattningshavare på Swedbank från den 23 oktober 2018 till och med den 20 februari 2019.

– Information som sammantaget ger en bild av att Swedbank synes ha spridit vilseledande uppgifter till allmänheten och marknaden om vad banken kände till om misstänkt penningtvätt inom Swedbank i Baltikum, säger Thomas Langrot, chefsåklagare på EBM:s finansmarknadskammare, i ett pressmeddelande.

– Den fortsatta utredningen får visa om det är fråga om ett svindleri och vem eller vilka som i så fall kan hållas ansvariga.

Swedbank har medverkat vid dagens husrannsakan som nu har avslutats, säger Thomas Langrot.

Förundersökningen omfattar enligt EBM inte någon utredning om det har förekommit penningtvätt i Baltikum, utan enbart hur ledningen hanterat eventuell information om misstänkt penningtvätt till allmänheten och marknaden.


Nyheter från förstasidan

SD-toppen gick ned på knä inför bosättaren – nu hånas han utomlands

Alexander Christianssons uppvisning får nytt liv. Scenen med den svenske politikern beskrivs nu som ”overklig” och ”pinsamt servil”.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0