HMF på Facebook

Syrian frias från hets mot muslimer

Publicerad 11 april 2018 kl 16.51

Lag & Rätt. En kristen syrian i Enköping åtalades för att ha skrivit "nackskott på muslimgrisarna" i ett inlägg på Facebook. Men nu frias han från hets mot folkgrupp av Uppsala tingsrätt.

Dela artikeln

Mannen, som är i 50-årsåldern, hade enligt åtalet publicerat inlägget "den 29 mars 2017 eller därefter".

Den åtalade nekade dock blankt till att ha legat bakom formuleringen eller ens ha sett inlägget. Han hänvisade till att han ibland lånade ut sin mobil till arbetskollegor.

Enligt Uppsala tingsrätt går det inte "att utläsa när inlägget gjordes eller hur länge det fanns tillgängligt".

"Det kan därmed inte anses styrkt att inlägget har spritts på ett sådant sätts som förutsätts för straffansvar enligt bestämmelserna i 16 kap. 8 § första stycket brottsbalken", skriver tingsrätten i sin friande dom. 


Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0