Teolog: ”Svenska kyrkan har ingen framtid”

Publicerad 16 oktober 2013 kl 13.30

Inrikes.Som kristen gör man klokt i att lämna den alltmer sekulariserade Svenska kyrkan, menar Eva Hamberg, som är före detta präst och välkänd teolog.

Gilla artikeln på Facebook

Förra veckan lämnade prästen och professorn Eva Hamberg Svenska kyrkan, som hon anser har sekulariserats och politiserats i en utsträckning som hon inte kan ställa sig bakom. Droppen som fick bägaren att rinna över för Hamberg var utfrågningen inför ärkebiskopsvalet, då endast en av kandidaterna svarade tydligt ja på frågan om Jesus ger en sannare bild av Gud än Muhammed.

Att den liberala kandidaten Antje Jackelén igår utsågs till ärkebiskopen Anders Wejryds efterträdare har inte fått Hamberg att se ljusare på Svenska kyrkans framtid.

– När troende människor börjar lämna blir det svårt för kyrkan att uppehålla sin legitimitet. Jag tror inte den har någon framtid, säger Hamberg till Sydsvenskan.

Hon berättar att hon har fått ett stort antal mejl från både präster och lekmän som uttrycker förståelse för hennes beslut att lämna kyrkan och säger att de själva funderar på att göra samma sak.

På frågan om hon fortfarande är kristen svarar Hamberg ”O ja, det är därför jag går ur”.

Fram till 1996 blev alla svenskar automatiskt medlemmar i Svenska kyrkan vid födseln. Medlemmar i Svenska kyrkan betalar en årlig kyrkoavgift på i genomsnitt en procent av sin inkomst via skattsedeln. Den som är medlem i Svenska kyrkan den 1 november blir skyldig att betala kyrkoavgift för det påföljande året.

Så går du ur Svenska kyrkan
Det är väldigt enkelt att gå ur kyrkan, du anmäler ditt utträde till din lokala församling. Du kan besöka, ringa eller skriva till din församling och begära en blankett för utträde. Det kostar inget att avsluta sitt medlemskap.

Ångrar du dig så är du välkommen att bli medlem på nytt.

Mer information hittar du här.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0