Mordet på Adriana
Adriana.

Två till häktade efter Adriana-skjutningen

Publicerad 18 augusti 2021 kl 15.41

Inrikes. Sammanlagt sju personer har nu häktats i målet med skjutningen vid McDonalds i Norsborg, då 12-åriga Adriana sköts ihjäl.

Dela artikeln

Under tisdagen häktades en person vid Södertörns tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för ett mord och för försök till mord i 16 fall avseende skjutningen, som ägde rum i Stockholmsförorten Norsborg den 2 augusti 2020.
Personen häktades även för förberedelse till mord och försök till mord vid en skjutning den 21-22 juli i Norsborg.

Ytterligare en person häktades på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord och försök till mord avseende skjutningen i Norsborg den 21-22 juli.

– Utredningen är inne i ett intensivt skede och bevisläget ser väldigt bra ut vilket har lett till att ytterligare frihetsberövanden har kunnat ske, säger vice chefsåklagare Anna Svedin som är förundersökningsledare.

I ärendet är nu totalt sju personer häktade varav tre personer är häktade i sin utevaro.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Venedig portar Greta

Canal Grande färgades grön – för "klimatets" skull. Lokala ledaren: "Det är inte med vandalism man försvarar miljön."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur