Sexmobben i Köln

Tyskland vill utreda koppling till sexmobbar i Sverige

Publicerad 11 januari 2016 kl 07.38

Inrikes. Nu har 516 kvinnor anmält sexuella övergrepp i Köln under nyårsnatten. Då vill Tysklands justitieminister Heiko Maas utreda om vågen av ofredanden kan kopplas till liknande händelser i Sverige.

Dela artikeln

"De misstänkta som är i fokus för utredningen är främst människor från Nordafrikanska länder. Majoriteten av dem är asylsökare eller befinner sig olagligt i Tyskland” uppger polisen i ett pressmeddelande, skriver AFP.

– Om en sån här hord samlas för att begå brott tyder det på någon form av planering. Ingen kan få mig att tro att de inte skulle ha planerat detta, säger Heiko Maas.

– Alla kopplingar måste utredas noggrant. Det finns en misstanke om att ett specifikt datum var bestämt då mycket folk skulle samlas. Det skulle då tillföra en ny dimension, säger Maas vidare till tidningen Bild.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 465056965


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Forssell i New York – kräver att våldtäktsmän ska utvisas

Ministern på "övertalningsoffensiv" i FN.. Regeringen bytte fot i frågan efter Fria Tiders artikel om 16-åriga Meya.0 

Politikerna överens – rätten till abort ska skrivas in i grundlagen

Partierna eniga i KU.. Tidöregeringen vill sabotera möjligheterna för en framtida höger att begränsa aborterna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0