Sveriges nya allierade
Denys Kirieiev blev 46 år gammal.

Ukraina sköt ihjäl sin egen fredsförhandlare

Publicerad 5 mars 2022 kl 14.18

Utrikes. Ukraina har skjutit ihjäl en av de fredsförhandlare som ingick i Volodymyr Zelenskyjs delegation under förhandlingarna med Ryssland. Säkerhetstjänsten SBU förklarar det hela med misstankar om landsförräderi, skriver ukrainska Pravda.

Dela artikeln

Enligt källor till Pravda sköts Denys Kirieiev, som ingick i den ukrainska delegationen till Vitryssland, ihjäl av Ukrainas säkerhetstjänst SBU när de försökte gripa honom.

Denys Kirieiev var en oligark och tidigare ordförande i Oschad Bank som SBU sade sig ha hittat "starka bevis" för att ha läckt information till Ryssland.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.